پشتیانی 24 ساعته کارشناسان بهترین کیفیت با قیمت مناسب ارسال سریع و مطمئن به تمام کشور
     

بیماری کانیبالیسم یا هم خواری در طیور

از مشکل سازترین حالت هایی که در پرندگان مخصوصا مرغ مشاهد میشود بیماری کانیبالیسم یا همخواری(خودخوری) میباشد. کانیبالیسم به دلایل گوناگونی در طیور مشاهده میشود که پرندگان بدلیل کمبود یکسری از مواد شروع به نوک زدن خود یا سایر پرنده ها میکنند.

این رفتار که در پرندگان بدلیل شرایط محیط و فاکتورهایی با زخمی کردن خود و یا هم نوعانش بروز میکند ، این بیماری با سرعت بالایی به خصوص در مرغ شیوع پیدا میکند و باعث خسارت میشود. در این بیماری به دلیل پاین آمدن ایمنی بدن باعث ایجاد بیماری های دیگر نیز میگردد. و پرورش دهنده برای اینکه کل گله به مشکل نخورد باید اقداماتی را انجام دهد.

دلایلی مانند شدت نور،دمای محیط،تعداد بالای پرنده در محیط،تهویه محیط پرورش،تغذیه ، استرس و غیره باعث بوجود آمدن این بیماری میشود که به توضیحی مختصر اشاره میگردد.

میزان نور محیط پرورش: میزان بالای نور در محیط باعث میشود سیستم عصبی طیور تحریک شده و پرنده پرخاشگر و عصبی شود. و رفتار درگیری در گله بوجود می آید.

تغذیه پرنده: ثابت بودن میزان دان که به شکل دان آردی یا دان آماده پلت، کنسانتره و تغییر ندادن رژیم غذایی باعث بوجود آمدن کمبود هایی میشود.

تعداد پرنده: بالا بودن تعداد پرندگان در یک محیط در واقع تعداد نسبت به حجم کم محیط پرورش و تاثیر عوامل محیطی بر رفتار پرنده باعث شروع نوک زنی میگردد.

تهویه مناسب: هوای تمیز ، تهویه مناسب و نصب هواکش ها در محیط پرورش پرنده یکی از دلایلی است که از بروز این رفتار جلوگیری میکند.

تجهیزات نامناسب: اگر از تجهیزاتی مانند دانخوری  و آبخوری که برای تامین آب و تغذیه پرندگان به کار میرود به تعداد مناسب و کافی استفاده نشود باعث تجمع پرندگان میگردد که میتواند دلیلی برای این رفتار و بیماری باشد.

این بیماری که بیشتر در مرغ مشاهده میشود و برای انسان خطری ندارد ولی باید در نظر گرفت که گوشت و تخم کاملا پخته شود. این بیماری در پرندگان درمانی نداشته و فقط عوامل محیطی و فاکتورهایی که باعث بروز این مشکل میشود را مورد بررسی قرار داد.

بیماری کانیبالیسم در بوقلمون